Różne kroje garniturów

Każdy mężczyzna, który chociaż raz podjął się próby zakupu garnituru, wie jak trudno wybrać odpowiedni, który nie tylko będzie idealnie leżał, ale także pozwoli na to, by czuć się w nim komfortowo i wygodnie. Dodatkową trudności przy dokonywaniu wyboru jest coraz większa różnorodność modeli i krojów, przez co trudniej dopasować odpowiedni garnitur do rodzaju swojej sylwetki oraz okazji.

Garnitur nie zawsze jest taki sam

Ilość fasonów garniturów męskich jest niezliczona. Wynikają one jednak najczęściej z dwóch sposobów sporządzania kroju. Krój angielski wyróżnia się dopasowaną, taliowaną marynarką, która podkreśla szczupłość sylwetki. Garnitur tak skrojony będzie leżał idealnie na szczupłym i proporcjonalnie zbudowanym mężczyźnie. W pozostałych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie garnitur o kroju klasycznym, który jest nieco luźniejszy i mniej podpasowany. Pozwoli on ukryć niektóre mankamenty figury, jak choćby wystający brzuch.

Podział garniturów

Najczęściej podziału garniturów dokonuje się jednak ze względu na ilość części z jakich się składa. Wyróżnić można więc tutaj garnitury dwuczęściowe ? składające się ze spodni i marynarki oraz garnitury trzyczęściowe, w których występuje jeszcze kamizelka. I to jest chyba jedyny wyraźny i względnie sztywny podział możliwy do uchwycenia. Granica pozostałych rodzajów jest już o wiele znaczniej płynna.

W garniturach dwuczęściowych marynarki najczęściej zapinane są na dwa lub trzy guziki i zależnie od tego posiada określoną liczbę rozcięć ? marynarki z dwoma guzikami mają zazwyczaj dwa rozcięcia po bokach, w drugiej natomiast jedno rozcięcie z tyłu lub podobnie jak we wcześniej, dwa rozcięcia po bokach. Rozcięcia te pełnią charakter funkcjonalny ? ułatwiają przede wszystkim układanie się marynarki na noszącym ją mężczyźnie, zwłaszcza podczas ruchu lub siedzenia pozostawiając ją wciąż efektowną. Garnitury dwuczęściowe występują znacznie częściej i są mniej formalne niż te trzyczęściowe. Te bowiem obecnie znajdują zastosowanie najczęściej podczas ważnych uroczystości, takich jak ślub albo pogrzeb, oraz bardzo oficjalnych wyjść.

W zależności od kroju marynarki możemy wyróżnić także garnitury jedno i dwurzędowe, zapinane odpowiednią ilością rzędów guzików. W drugiej z tych wersji dodaje się jeszcze na ogół tych posiadających ich dwa rozcięcia z boku marynarki, nigdy natomiast z tyłu. Niekiedy z rozcięć rezygnuje się całkowicie, rozwiązanie to nie jest jednak zbyt funkcjonalne.

Rodzaje i kroje garniturów mogą wynikać także z ich przeznaczenia. Inne cechy musi bowiem posiadać garnitur noszony na co dzień, inne natomiast wizytowy, a jeszcze inne sportowy.

Garnitury formalne i nieformalne

Garnitur wizytowy jest najbardziej formalny ze wszystkich. Przeznaczony jest na ogół na oficjalne imprezy i wielkie wyjścia. Powinien się odznaczać ponadczasowym czarnym, szarym lub granatowym kolorem oraz klasycznym fasonem, którego elementy stanowią zamknięte klapy oraz proste, wcięte kieszenie, które dodatkowo nie posiadające patek. Dopełnieniem garnituru powinny być spodnie zapinane na jeden guzik z prostymi nogawkami bez mankietów.

Inny charakter posiada natomiast garnitur roboczy, tzw. biurowy. Klapy jego marynarki z reguły są otwarte, co dodaje mu lekkości. Dodatkowo zapinany jest na dwa lub trzy guziki naszyte w jednym rzędzie. Kieszenie są wszyte, proste i posiadają patek. Tutaj panuje nieco większa dowolność kolorystyczna, wciąż jednak oscylująca w stonowanych kolorach.

Największa swoboda występuje pośród garniturów sportowych. Zasadniczo panuje tutaj pełna dowolność w kroju marynarki ? klapy mogą być zarówno otwarte jak i zamknięte. Kieszenie powinny być natomiast nakładane, te z patkami często występują skośnie. Niekiedy dodana jest także mała kieszonka na lewej piersi. Również kolorystyka nie posiada ograniczeń, stosuje się jednak raczej jasne kolory.

Wybór odpowiedniego fasonu i rodzaju garnituru jest podstawą kwestią przy jego zakupie, dlatego warto poświęcić zakupom odpowiednią ilość czasu i uwagi. Tylko dobrze dobrany model pozwoli poczuć się jego użytkownikowi komfortowo i pewnie.